WYDARZENIA


GDYBY NA ŚWIECIE NIE BYŁO PSZCZÓŁ..

20 maja Światowy Dzień Pszczół



Pszczoły zawsze były ważną i nieodłączną częścią ekosystemu. Miliony lat ewolucji sprawiły, że wzajemne uzależnienie istnienia roślin owadopylnych i pszczół wyklucza brak jednego z nich w ekosystemie. Większość kwiatów swoimi  rozmiarami i budową przystosowały się do zapylenia właśnie przez pszczoły. Albert Einstein powiedział, że po wyginięciu pszczół, ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji. Niestety nie był to żart, tylko wynik obserwacji i przemyśleń. Jeżeli istnienie ponad 80% roślin jest uzależnione od zapylania przez owady, to jak przyroda mogłaby bez nich funkcjonować?
Zostań pszczelim bohaterem, zostań pszczelą bohaterką.
Ponad 3/4 gatunków roślin uprawnych w Europie rośnie i wydaje plon dzięki pszczołom i innym owadom zapylającym. Niestety zapylacze są w niebezpieczeństwie. Ich liczba drastycznie maleje przez nadmierną chemizację rolnictwa oraz zanikanie naturalnych siedlisk. Aby ratować pszczoły niezbędny jest zakaz stosowania szkodliwych środków, ale pomóc można również dokonując odpowiedzialnych wyborów podczas zakupów w sklepie spożywczym, i ogrodniczym.
Zakupy przyjazne pszczołom
Jeśli chcesz pomagać pszczołom i innym owadom zapylającym, zadbaj o to, aby jak największą część twojego koszyka z zakupami wypełniały produkty z gospodarstw ekologicznych bądź od znanych ci i sprawdzonych lokalnych producentów. Ważne, aby do zwalczania szkodników nie używali oni szkodliwych pestycydów, stosowali za to naturalne środki, uprawiali odmiany odporne na choroby i szkodniki oraz zapewniali optymalny płodozmian. Co ważne - rolnictwo ekologiczne to duża różnorodność upraw. Pszczoły i inne owady zapylające nie lubią wielkich monokultur. Im bardziej zróżnicowana roślinność, tym lepiej.
Zrezygnuj również z  produktów GMO!
Z badań przeprowadzonych na kanadyjskich polach rzepaku wynika, że największa liczebność dzikich pszczół i najniższy deficyt zapylania występuje w przypadku stosowania upraw ekologicznych. Jednocześnie podczas badań zaobserwowano, że na polach z rzepakiem modyfikowanym genetycznie liczba pszczół drastycznie malała, a poziom zapylania był niski. Rośliny modyfikowane genetycznie projektuje się tak, aby ich uprawa ograniczała liczbę chwastów (którymi są pięknie kwitnące kwiaty), co oznacza zmniejszoną ilość pożywienia dla pszczół. Informacje o tym, że dany produkt nie zawiera organizmów modyfikowanych genetycznie znajduje się na opakowaniach- szczególnie zwracaj uwagę na soję, kukurydzę, rzepak. Ważnym wskaźnikiem dla konsumentów może być certyfikat Bee Friendly. Jest to w założeniu ogólnoeuropejski certyfikat dla tych produktów, które spełniają wysokie normy upraw przyjaznych pszczołom.
Miód
Wielkimi przyjaciółmi pszczół są oczywiście pszczelarze i im przede wszystkim zależy na tym, aby powstrzymać wymieranie tych zapylaczy.pszczelą bohaterką lub bohaterem możesz stać się świadomie wybierając miód. Tu również stosuj zasadę, by zakupy robić lokalnie, wspierając nie tylko znajomych pszczelarzy, ale również zapylacze. Znane źródło zwiększa pewność, że pszczoły żywiły się pyłkiem z kwiatów roślin, które nie są poddane nadmiernej chemizacji. 
Uwaga! 
Pszczoły to wolne stworzenia. Mogą zbierać miód z roślin oddalonych o 3 km od ula. Pszczoły muszą zbierać nektar z kilku milionów kwiatów, aby wytworzyć 1 kg miodu. Pamiętaj, że tylko prawdziwy miód się krystalizuje( następuje to mniej więcej 3-4 miesiące od rozlania, choć zależy to od rodzaju miodu - rzepakowy krystalizuje się niemal natychmiast). Wybieraj miody zbierane w Polsce lub UE, unikając tych, które powstają w Chinach, gdzie normy użycia pestycydów są znacznie mniej restrykcyjne niż w Europie.
Uwaga!
Kupując miód bez etykiety "przy drodze" nie masz niestety żadnej gwarancji, że kupujesz produkt lokalny i "naturalny"! Jeśli zależy ci na pszczołach, korzystaj ze sprawdzonych źródeł.  

Zostań pszczelim hotelarzem
Zapylacze budują swoje gniazda między innymi w ziemi, dziuplach drzew, szczelinach w starych murach. Niegdyś wykorzystywały strzechy domów lub ich gliniane ściany. 
Jak stworzyć najlepsze warunki do wylęgu i gniazdowania różnych gatunków trzmieli i dzikich pszczół?

  • Znajdź dobre miejsce na hotel-powinno znajdować się w urodzajnej okolicy z roślinami kwitnącymi (twoje owady muszą mieć co jeść).
  • Do budowy hotelu wykorzystaj odpady i materiały naturalne, takie jak kamienie, potłuczone doniczki, beton komórkowy,kafle, cegły, pnie, gałęzie, słomę, glinę, bambus, trzcinę. Im bardziej różnorodne zastosujesz materiały, tym większa różnorodność gości.
  • W umieszczonych w ramie kawałkach drewna i glinie wywierć otwory o średnicy 3-8 mm. Wylot otworu powinien być skierowany lekko w dół (by nie nalewała si do niego woda) i pozbawiony ostrych krawędzi. Otwory wywierć na głębokość 6-10 cm, ale nie na wylot! To w nich zamieszkają twoje owady.
  • Dobrym miejscem do mieszkania są również pęki trzciny czy bambusa o długości ok. 20 cm. W takim miejscu z chęcią zamieszka murarka, jedna z najlepszych dzikich zapylaczy.
  • Hotel powinien być zadaszony (by chronić gości przed deszczem) i dobrze przymocowany. Najlepiej umieścić go w dobrze osłonecznionym miejscu, gdyż większość zapylaczy lubi ciepło.
  • Hotel dobrze jest zabezpieczyć siatką na tyle drobną, aby nie przepuściła żadnego drapieżnika.
Niżej znajduje się krótki film, który pomoże krok po kroku przygotować schronienie dla owadów.


Jeśli nie czujesz smykałki do majsterkowania, kup gotowy hotel dla owadów- dostępne są w sklepach ogrodniczych.
Oto kilka przykładów hotelowych domków:






Teraz wiesz już bardzo dużo o pszczołach, spróbuj więc rozwiązać krzyżówkę. Powodzenia!


Źródła: https://youtu.be/DADQMuoSk5E
fotografie z www.ekokalendarz.pl
krzyżówka: jozefów.lublin.lasy.gov.pl

Zobaczcie jaki pomysłowy domek dla pszczół wykonał Oskar Stoppa, uczeń klasy piątej naszej szkoły. Super! Gratulacje!





 15 MAJA - DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI -
to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.



Rozgościła się wiosna, świat jest piękny! Dzisiaj swoje święto obchodzą niezapominajki.

Zobacz jaką zawartość kryje poniższy link: https://youtu.be/vhsieJJ5EOg